Yaratıcı Mutfak UygulamalarıAnadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü “Yaratıcı Mutfak Uygulamaları” dersinin final sınavı, 17 Mayıs Salı günü Turizm Fakültesi Mutfak Laboratuvarı’nda gerçekleştirildi. Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş Koparal’ın da aralarında bulunduğu jüri üyeleri ise şu şekilde: Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Semra Günay Aktaş, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nuray Özaslan, Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Alev Arıkan, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hakan Yılmaz, Turizm Fakültesi Öğretim Elemanları Öğr. Gör. Emrah Yıldız ile İsmail Konuk, final sınavına sponsorluk yapan sektör temsilcileri Atilla Çelebi Özgül ve Şamil Er.

Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan uygulama sınavıyla ilgili düşüncelerini şu cümlelerle belirtti: “Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümümüzün uygulama sınavında bulunuyoruz. Böyle uygulamaların öğrencilerin yetişmesi ve mesleki deneyim kazanması açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü de zaten uygulamanın içinde olan bir bölüm. Bugün ilk defa böyle bir jüride bulunuyorum. Açıkçası heyecanlıyım ve öğrencilerimizin heyecanını görmek beni daha fazla mutlu etti. Bu mutfağı açtığımızda öğrencilerimizin burayı gece gündüz kullanarak kendilerini geliştirmelerini amaçladığımızı söylemiştik ve amacımıza ulaştığımızı görüyoruz. Bundan sonra da bu uygulama derslerimiz, sadece Turizm Fakültesi’nde değil; üniversitemizin bütün bölümlerinde ağırlıklı olarak devam edecek. Tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum.”

“Geleneksel bir tariften yola çıkarak ortaya bambaşka tabaklar çıkarmayı hedefliyoruz”

Turizm Fakültesi Öğretim Elemanı ve “Yaratıcı Mutfak Uygulamaları” dersi Öğretim Görevlisi Osman Güldemir, “Anadolu Üniversitesi olarak her alanda evrensel görgüyle, aranılan öğrenciler yetiştirmeyi amaçlıyoruz.” diyerek şöyle devam etti: “Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü olarak da aynı zihniyetle mezuniyet sonrasında öğrencilerimizin sektöre kolay adapte olabilmesi için eğitim vermeye çalışıyoruz. Yaratıcı Mutfak Uygulamaları dersinin sınavını yapıyoruz. Adından da anlaşılacağı gibi biz bu derste yaratıcılık nedir sorusundan başlayıp geleneksel bir tariften yola çıkarak ortaya bambaşka tabaklar çıkarmayı hedefliyoruz. Bugün öğrencilerimizin her biri yine başka tabaklar hazırlamak üzere et ve süt ürünlerini kullanarak yeni ürünler ortaya çıkaracaklar.”

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hakan Yılmaz ise “Böyle uygulamalı derslerin değerlendirme süreci çok önemli. Biz de bu dersi birden fazla kişinin değerlendirmesi amacıyla bir jüri kararına bağladık. Jürinin değerlendirmesinin bir ortalaması alınacak ve bunun sonucunda öğrencilerimiz de notlarını almış olacak. Bu bir dersin ötesinde öğrencilerimizi sektöre hazırlama anlamında çok önemli bir uygulama.” diye konuştu.

Sınav süresinin sona ermesinin ardından öğrenciler, hazırladıkları yemeklerin sunumunu yaptı.

  • 75 TL ve üzeri ÜCRETSİZ Kargo
  • Sorunuz mu var?
    +90 (222) 236 90 09
  • Para İadesi Garantisi
  • %100 Müşteri Memnuniyeti
  • Sağlıklı Ürünler
Whatsapp Destek
WhatsAp Destek Hattı
Lütfen bizimle iletişime geçin